top of page
Takım toplantısı

UCAS Türkiye | Nasıl başvuru yapılır?

Başvurunuzu internet üzerinden yapıyorsunuz. Yapacak çok şey olduğu için başvuruyu son dakikaya bırakmayın. Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgileri sizinle bu sayfa üzerinden paylaşıyoruz. Başvuru formunu tamamladıktan sonra UCAS uzmanı size destek sağlayacaktır.

Üniversite kabul ekiplerinin dosyanızı incelerken arayacağı önemli noktalara birlikte göz atalım;

 • Diploma türünüz, transkriptiniz ve not ortalamanı gösteren belgeler

 • Üniversitede başarılı olabileceğinizi ikna edebilecek bir motivasyon mektubu (coşku, beceri ve deneyimlerinizi belirten ve eğitim alanınıza olan tutkunuzu gösteren yazılı kişisel beyan içeriği)

 • Referans mektubu (Eğitim aldığınız öğretmenlerden)

 • Eğitim alacağınız konuya olan ilginizi ve bilginizi gösterebileceğiniz her türlü belge ve bilgilere önem verilir.

 • Öğrenmeye ve kişisel gelişime açık olduğunuzu anlamak isterler

 • Uluslararası öğrencilerin dil yeterliliğini sağlamaları önemlidir.

 • Eğitim süreniz boyunca geçerli bir pasaport

 

Birleşik Krallık Üniversitelerine başvurmadan önce süreci bir UCAS uzmanı ile birlikte tamamlayabilirsiniz. UCAS uzmanı süreç boyunca size ücretsiz destek olacaktır. UCAS uzmanından ücretsiz danışmanlık hizmet kapsamı;

 • Lisans ve yüksek lisans başvuruları için portföy hazırlanması

 • Kişisel durum belgesi (cover letter, statement)

 • Birleşik Krallık yüksek öğrenim kurumlarına başvuru

 • Vize danışmanlığı

 • Konaklama bulma desteği

 • Uçak bileti ayarlanması (öğrenci bileti)

 • Birleşik Krallık Havaalanlarından konaklama yerine yapılacak transferin planlanması

 • Birleşik Krallık'ta uyum eğitimleri

 • Birleşik Krallık acil durum hattı ile Türkçe konuşan UCAS uzmanları herhangi bir acil durumda fiziki olarak öğrenciyi ziyaret eder ve öğrenci-veli bağlantısını en kısa süre içerisinde sağlar. 

1. Adım UCAS Türkiye ile iletişime geçin

En kısa süre içerisinde UCAS Türkiye uzmanları sizinle iletişime geçecektir. Böylelikle başvurularınızı özgüvenli ve sorunsuz olarak yapabileceksiniz. 

2. Adım UCAS Başvurusunu tamamlayın.

Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır.

 • UCAS Türkiye üzerinden ön başvurunuzu tamamlayın - Ön başvuru yapmak hatasız ve sorunsuz bir başvuru süreci için ilk ve en önemli adımdır.

 • Tüm zorunlu soruları tamamlamanız gerekir ve hiçbir bölümü atlayamazsınız. Başvurunuzun gönderilebilmesi için bölümlerin hepsinin tamamlanmış olması gerekir. Ancak hepsini bir kerede yapmak zorunda değilsiniz - istediğiniz zaman oturum açın ve ilerlemenizi kaydedin.  

 • E-posta adresinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olun - böylece uygulamanızla ilgili önemli güncellemeleri kaçırmayın. Bazı e-postalarımız spam ve gereksizler gibi benzeri klasörlere ulaşabilir. Bu dosyaları kontrol etmelisiniz. Bizden gelen ve bu klasörlere düşen e-postaları mutlaka güvenilir olarak işaretleyip, gelen kutusuna taşımalısınız.

 • İkamet durumunuzu soracağız – Birleşik Krallık dışından iseniz ve bu konuda açıklamaya ihtiyacınız varsa, ayrıntılı bilgi için UKCISA web sitesini ziyaret edin.

 • Kişisel durumlarınız hakkında bilgi istiyoruz. Üniversiteler ve kolejlerin sizi bir birey olarak daha eksiksiz bir şekilde anlamalarını sağlamak için, özel bir ihtiyacınız varsa veya gönüllü sivil toplum faaliyetlerinde yer aldıysanız, ebeveyn eğitiminiz gibi kişisel durumlar hakkında bilgi istiyoruz. Bu bilgiler isteğe bağlı olmakla birlikte, üniversitelerin ve kolejlerin geçmişinizi daha iyi anlamasına ve destek sağlamasına yardımcı olabilir.

 • Bir okulun desteğiyle başvuruyorsanız ve kayıt sırasında girmeniz gereken bilgileri girmediyseniz - bunu istediğiniz zaman başvurunuzdan yapabilirsiniz. Yaptığınız değişiklik başvurunuzu okulunuza veya kolejinize bağlayacaktır, böylece ilerlemenizi takip edebilir ve referansınızı eklemek de dahil olmak üzere destek sağlayabilirler. Bu aşamada UCAS Türkiye uzman desteği alabilirsiniz. Değişiklikler için başvurunuzu göndermediğinizden emin olun.

 • Eğitiminizi nasıl finanse etmeyi planladığınızı soruyoruz  - ancak öğrenci finansmanı başvurularını yönetmiyoruz. Finansman ve finans hakkında daha fazla bilgi edinin . 

 • Bir ebeveyn, vasi veya danışmana erişim izni verebilirsiniz  - eğer onların sizin adınıza bizimle konuşmasını istiyorsanız. Başvurunuz hakkında onlarla görüşebiliriz, ancak güvenlik nedeniyle oturum açma bilgilerinizi paylaşamıyoruz (örneğin, şifrenizi değiştirmeniz gerekiyorsa).

3. adım Eğitim bilgilerinizi girin

Ortaöğretimden itibaren tüm niteliklerinizi girmelisiniz  - Not ortalamanız olsa da olmasa da veya hala sınavları ve sonuçları bekliyor olsanız da bu bilgileri girmelisiniz. Bu, üniversitelerin ve kolejlerin giriş gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığınızı anlamalarına yardımcı olur. UNUTMAYIN; Bazen bir üniversite veya kolej, istedikleri notları tam olarak karşılamasanız bile size bir teklifte bulunabilir ve sizi kabul edebilir. Giriş koşulları hakkında herhangi bir sorunuz varsa, başvurmadan önce üniversite/kolej ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Sınav sonuçlarınızı bekliyorsanız;  kabul edilebilir sınavların listesini buradan kontrol edebilirsiniz. Beklediğiniz sınav sonuçlarından herhangi biri bu listede yoksa, bunları yine de başvurunuza eklemeniz gerekir, ancak sonuçları aldığınızda seçtiğiniz üniversitelere ve kolejlere göndermeniz gerekeceğini de unutmayın.

 • Bir üniversitede okuduysanız ancak kursu bitirmediyseniz, yine de bu bilgileri girmeniz gerekir. Başlangıç ​​ve bitiş tarihini ekleyin ve orada herhangi bir nitelik almadığınızı belirtin.

 • Eğer öğrenciyseniz ve eğitiminiz devam ediyorsa veya diplomanızı/sınav sonuçlarınızı bekliyorsanız, okulunuzdan tahmini sınav sonuçları için belge almalısınız - bazı üniversiteler ve kolejler başvurunuzu bunlar olmadan değerlendirmeyecektir.

Eğer doğru diploma programı aldığınızdan emin değilseniz, okulunuz veya kolejinizle konuşun ya da  tavsiye için bizimle iletişime geçin.

 • Notlar ve sonuçlar dahil olmak üzere mümkün olduğunca fazla ayrıntı eklediğinizden emin olun. Yeterli bilgi olmadan üniversiteler karar vermekte zorlanabilirler. 

 • Diplomalar ve sınav sonuçlarınız ada ve ülkeye göre listelenmiştir, ancak sizinki orada değilse endişelenmeyin - "diğer" kutusuna eklemeniz yeterlidir.

 • Sonuçlarınızın kanıtını sertifikalarda veya transkriptlerde göndermeniz gerekebilir. UCAS'ta, Uluslararası Bakalorya da dahil olmak üzere sonuçlarınızdan bazılarını gönderebiliyoruz, ancak çoğu uluslararası yeterlilik için bunları üniversiteye veya koleje kendiniz göndermeniz gerekecek. Farklı üniversitelerin ve kolejlerin, sonuçları nasıl almak istedikleri konusunda farklı politikaları vardır. Bazıları başvurunuzu yapar yapmaz bunları isteyebilir, diğerleri sonuçlarınızın kanıtını görmek istemeden önce başvurunuzla ilgili ilk değerlendirmelerini yapabilir. Bu aşamada mutlaka UCAS Türkiye ile iletişimde kalmalısınız.

4. adım İş hayatı bilgileriniz

Herhangi bir ücretli işiniz varsa (tam zamanlı veya yarı zamanlı) - işte bunlardan en fazla beşi için ayrıntıları girebileceğiniz yer. Şirket adlarını, adresleri, iş tanımlarını ve başlangıç/bitiş tarihlerini ekleyin.

Herhangi bir ücretsiz veya gönüllü çalışma buraya dahil edilmemelidir - bunu kişisel beyanınızda belirtin. Ücretli bir iş deneyiminiz yoksa, bu bölümü boş bırakın ve tamamlandı olarak işaretleyin.

5. adım Başvurmak istediğiniz eğitim bölümleri

En fazla beş üniversite ve bölüm seçebilirsiniz (Bölüm tercihinizi başvuru sırasında ya da daha sonra yapabilirsiniz / Son başvuru tarihini kaçırmadığınızdan emin olun.). Herhangi bir tercih sırası yoktur ve şartlı/şartsız kabul aldığınız herhangi bir üniversiteyi onaylayana kadar kadar üniversiteleriniz başka nereye başvurduğunuzu görmeyecektir.

Tıp, diş hekimliği, veterinerlik tıbbı veya veterinerlik bilimi için mi başvuruyorsunuz?

Bu dersler için tıp, diş hekimliği, veterinerlik veya veterinerlik bilimlerinden herhangi birinde en fazla dört bölüme başvurabilirsiniz.

Daha sonra farklı bir son başvuru tarihine kadar farklı bölümler ekleyebilirsiniz, ancak toplamda yalnızca beş bölüm seçeneğiniz olabileceğini unutmayın. 

Hem Oxford Üniversitesi'ne hem de Cambridge Üniversitesi'ne başvurabilir miyim?

Genellikle Oxford Üniversitesi'nde veya Cambridge Üniversitesi'nde yalnızca bir kursa başvurabilirsiniz.

Yine de istisnalar vardır - Lisans üstü bölümü başlamadan mezun olacaksanız ve Cambridge Üniversitesi'nde lisansüstü tıp (kurs kodu A101) için başvuruyorsanız, o zaman tıp için de başvurabilirsiniz.

Daha önce kabul aldınız ve giriş yılınızı ertelediniz. Ertelediğiniz bölüm için mi başvuruyorsunuz?

Eğer öyleyse, üniversitenin veya kolejin kurs için ertelenmiş giriş başvurularını kabul edip etmediğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Ertesi yıl dersi vermiyor olabilirler, değiştiriyor olabilirler veya öğrencilerin diplomalarına başlamadan önce eğitimlerinde bir ara vermemesini tercih edebilirler.

6. adım Mükemmel motivasyon mektubunuzu hazırlayın.

Herhangi bir ücretli işiniz varsa (tam zamanlı veya yarı zamanlı) - işte bunlardan en fazla beşi için ayrıntıları girebileceğiniz yer. Şirket adlarını, adresleri, iş tanımlarını ve başlangıç/bitiş tarihlerini ekleyin.

Herhangi bir ücretsiz veya gönüllü çalışma buraya dahil edilmemelidir - bunu kişisel beyanınızda belirtin. Ücretli bir iş deneyiminiz yoksa, bu bölümü boş bırakın ve tamamlandı olarak işaretleyin.

7. adım Başvurunuzu onaylayın.

Başvurunuzu tamamladığınızda, tam başvurunuzun son hali gösterilecektir - Son kontrolleri bu adımda yapabilme imkanına sahip olabileceksiniz. Bilgilerinizi dikkatli olarak incelediğinizden ve gerekli düzenlemeleri yaptığınızdan emin olun.

Ardından, bilgilerinizi UCAS sistemine kayıt etmemize ve seçtiğiniz üniversitelere/yüksekokullara gönderilmesine olanak tanıyan beyanı okuyup kabul etmeniz istenecektir.

8. adım Referans alın, harcınızı ödeyin ve başvurunuzu UCAS'a gönderin

Referans, sizi akademik olarak tanıyan bir öğretmen, danışman veya profesyonelden gelen yazılı bir tavsiyedir. UCAS üzerinden başvuru yapmak için herkesin bir referansa ihtiyacı vardır(İstisnai olarak başvuru yapacağınız üniversiteden izin alırsanız, referans eklemeyebilirsiniz. Çoğu üniversite buna izin vermeyecektir.)

 • 2022'ye giriş için başvuru ücreti tek seçim için 22 £  , birden fazla seçenek için  26,50 £'dir. ​

 • 2023'e giriş için başvuru ücreti tek seçim için 22,50 £  , birden fazla seçenek için  27 £'dir. ​

Başvurunuz için ödeme yapmakta sorun mu yaşıyorsunuz? Size  yardımcı olması için İngilizce olarak mevcut olan kullanışlı bir rehber bulunmaktadır.

Genç Profesör

Unutmayın!

UCAS Türkiye uzmanları başvuru öncesi, başvuru aşaması ve başvuru sonrası size ücretsiz destek sağlar.

Üniversite başlayacağınız tahmini tarihten en az 18 ay önce UCAS Uzmanı ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

bottom of page