top of page
Takım toplantısı

UCAS Türkiye | UCAS nedir?

Birleşik Krallık'ta, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerin başvuru için kullandığı online bir platformdur. Yerel ve uluslararası öğrenciler, Birleşik Krallık'ta üniversite lisans eğitimi için UCAS sistemi üzerinden başvuru yapmak zorundadır.

Birleşik Krallık'ta, lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim almak isteyen öğrencilerin başvuru için kullandığı online bir platformdur. Yerel ve uluslararası öğrenciler, Birleşik Krallık'ta üniversite lisans eğitimi için UCAS sistemi üzerinden başvuru yapmak zorundadır. UCAS süreci kolaylaştırmak adına öğrencilere tüm üniversite ve bölümlere tek ekrandan ulaşma imkanı tanımaktadır. Başvuranlardan ve üniversitelerden alınan ücretler ve reklam gelirleriyle finanse edilen bağımsız bir hayır kurumu olarak faaliyet göstermektedir ve 1992 yılında eski üniversite kabul sistemi UCCA ile eski politeknik kabul sistemi PCAS'ın birleşmesiyle kurulmuştur. 

Temel olarak UCAS, İngiliz üniversiteleri ve kolejleri için başvuru süreciyle ilgili çalışmaları yürüten ve yöneten Birleşik Krallık merkezli bir kuruluştur. Türkiye ile kıyaslamak gerekirse ÖSYM ile denk diyebiliriz. İki kurum arasındaki fark ise UCAS sınav düzenlemez, sadece başvuru ve tercih sürecini yönetir.

UCAS Türkiye kimdir?

 

UCAS Türkiye, Birleşik Krallık Üniversiteleri Öğrenci Yerleştirme ve Danışmanlık Merkezi'dir. Türkiye'de bulunan eğitim kurumlarının ve öğrencilerin, İngiliz üniversitelerine ve kolejlerine başvuruları için Türkçe destek sağlamak amacıyla kurulmuştur. Eğitim kurumları ve öğrenciler ücretsiz UCAS Türkiye üyesi olabiliyorlar. UCAS Türkiye, İngiliz üniversitelerine ve kolejlerine öğrenci göndermek isteyen üye eğitim kurumlarına ve bireysel öğrencilere, ücretsiz UCAS uzmanı ataması yapmaktadır. Eğitim kurumlarına ve bireysel öğrencilere atanan UCAS Türkiye uzmanları başvuru öncesi, başvuru aşaması ve başvuru sonrası tüm süreçlerde ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlar.

Bir eğitim kurumuysanız, üyelere sunulan hizmetleri incelemek için buraya tıklayınız.

Bir öğrenciyseniz, ücretsiz UCAS uzman ataması için buraya tıklayınız.

UCAS ile başvuru nasıl yapılır?

Başvurunuzu internet üzerinden yapıyorsunuz. Yapacak çok şey olduğu için başvuruyu son dakikaya bırakmayın. Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. Başvuru gereklilikleri, başvuru evrakları, üniversiteler ve burslar gibi bir çok konu için sizlere ücretsiz destek sunuyor olacağız.

Genç Profesör

Unutmayın!

UCAS Türkiye uzmanları başvuru öncesi, başvuru aşaması ve başvuru sonrası size ücretsiz destek sağlar.

Üniversite başlayacağınız tahmini tarihten en az 18 ay önce UCAS Uzmanı ile iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

bottom of page